logo         

Napsali o nás
Napsali o nás:

Prosincový měsíčník ÚSPĚCH roku 2012 (pro Brno, Blansko a Boskovice, náklad 30 000 výtisků)


Oficiální stránky obce Telnice na Moravě

Celý text článku:
Moravské hvězdy v období adventu zdobí mnoho kostelů, domů a místností po celém světě, hlavně ale v Německu a Severní Americe, kde snad není jediného domu, kde by alespoň malá hvězda nezdobila vrchol vánočního stromečku. V Německu tuto hvězdu vyrábí pod obchodním názvem Herrnhuter Sterne stejnojmenná firma, v překladu její název znamená Ochranovská hvězda. Tento název se vžil pouze v Německu. Zvolili jej podle místa výroby, obce Herrnhut(Ochranov = Moravany založená osada), zde našli, členové Moravské církve, evangeličtí uprchlíci z Moravy a z Čech, úkryt před pronásledováním kvůli jejich víře. V této obci se hvězda začala již roku 1880 komerčně vyrábět a vyrábí se dodnes.
Ovšem úplně první zmínka o výrobě a používání papírových hvězd osvětlených svíčkou, je o celých 59 let starší, a pochází již z roku 1821, kdy je studenti z moravské chlapecké školy v německé obci Niesky (36 km od Herrnhutu) vytvořili pro slavnostní osvětlení místní školní budovy, při příležitosti jejího 50. výročí založení. Tyto hvězdy měly 110 hrotů.
Je jisté, že u počátků tradice mnohocípých hvězd byla výuka matematiky a geometrie na školách Moravských bratří. Tyto složité obrazce sloužily žákům pro výuku a nakonec i pro výzdobu.
Spolu s misijní a charitativní činností Moravské církve se světem šířila i oblíbenost Moravské hvězdy. Proto se Moravská hvězda vyvěšuje, od začátku adventu až do Tří králů, i v západní Indii, Grónsku, Surinami, Labradoru, Americe, jižní a východní Africe, Ladaku a části Skandinávie.
Současné hvězdy již nejsou pouze z papíru. V Herrnhutu se vyrábí i nepříznivému počasí odolné plastové hvězdy s možností dokoupení elektrického osvětlení, závěsné konzole a boxu pro uskladnění složené hvězdy. Počet cípů hvězdy se ustálil na 26 s tím, že vrcholový hrot je vynechán a jeho místo je využíváno pro zavěšení a instalaci osvětlení.
Pro telnické občany bude zřejmě nejzajímavější ta informace, že se o návrat Moravské hvězdy do krajiny jejích tvůrců se, jako jediný u nás, od letošního roku stará telnický rodinný podnik. Více informací (vč. podrobné historie vzniku Moravské hvězdy) naleznete na webových stránkách: www.moravskahvezda.eu.


Blog Heleny Sychrové

Celý text článku:
Moravské hvězdy zdobí v období Adventu a Vánoc mnoho příbytků a kostelů po celém světě. Hlavně pak v Německu a v Severní Americe, kde není snad jediného domu, kde by alespoň malá hvězda nezdobila veřeje, okna či vrchol vánočního stromu. Pojem Morava je vskutku duchovně-kulturní fenomén! Tato podivuhodná země je nejenom významná svojí rastislavsko-cyrilometodějskou misií pro všechny Slovany v Evropě, ale i evangelizačním posláním Moravské církve aneb Moravských bratří (protestantských uprchlíků z Moravy a z Čech) do nejzazších končin světa (JAR, Tanzanie, Malawi, Uganda, Kongo, Surinam, Nikaragua, Honduras, Karibik, USA, Kanada, Aljaška, Indie, Grónsko).
Právě z oblasti hlavního sídla "Moravanů" v německém Herrnhutu (česky Ochranov) pochází tzv.Moravská hvězda (Herrnhuter Stern / Moravian star), jejíž vznik se datuje do 2. čtvrtiny 19. století. Ačkoliv hvězda vznikla na bratrských církevních školách při lekcích geometrie (Rhombicuboctahedron), brzy byla Církví přijata za symbol Adventu (očekávání Spasitele) a vánoční dekoraci (hvězda nad Betlémem): "A hle, hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě." (Mat 2:9) Spolu s misijní a charitativní činností Moravské církve se tak světem šířila i oblíbenost Moravské hvězdy, zavěšované od první neděle adventní (neděle mezi 27. listopadem a 3. prosincem) až do svátku Tří Králů (6. ledna). Počet hrotů hvězdy se v průběhu vývoje ustálil na 26, s tím, že místo na vrcholovém cípu je využíváno pro uchycení a instalaci osvětlení. Roku 2011 bylo zahájeno jednání o dovozu Moravských hvězd z Herrnhutu do ČR se záměrem rozšířit tento krásný zvyk i v našich zemích. Výsledkem tohoto jednání je e-shop http://www.moravskahvezda.eu/, který nabízí hvězdy jak v zemských barvách Moravy (žluté a červené), tak v zemských barvách Čech (bílé a červené). Věříme, že se tento krásný obyčej, jenž započali naši předkové v cizině, ujme i u nás.

Pro blog Helany Sychrové Mgr. Jan Studeník
Moravská národní obec


Webové stránky moravských patriotů

Celý text článku:
Moravské hvězdy (sic) zdobí v období Adventu a Vánoc mnoho příbytků a kostelů po celém světě. Hlavně pak v Německu a v Severní Americe, kde není snad jediného domu, kde by alespoň malá hvězda nezdobila veřeje, okna či vrchol vánočního stromu. Pojem Morava je vskutku duchovně-kulturní fenomén! Tato podivuhodná země je nejenom významná svojí rastislavsko-cyrilometodějskou misií pro všechny Slovany v Evropě, ale i evangelizačním posláním Moravské církve aneb Moravských bratří (protestantských uprchlíků z Moravy a z Čech) do nejzazších končin světa (JAR, Tanzanie, Malawi, Uganda, Kongo, Surinam, Nikaragua, Honduras, Karibik, USA, Kanada, Aljaška, Indie, Grónsko).
Právě z oblasti hlavního sídla „Moravanů“ v německém Herrnhutu (česky Ochranov) pochází tzv. Moravská hvězda (Herrnhuter Stern / Moravian star), jejíž vznik se datuje do 2. čtvrtiny 19. století. Ačkoliv hvězda vznikla na bratrských církevních školách při lekcích geometrie (Rhombicuboctahedron), brzy byla Církví přijata za symbol Adventu (očekávání Spasitele) a vánoční dekoraci (hvězda nad Betlémem): „A hle, hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě.“ (Mat 2:9) Spolu s misijní a charitativní činností Moravské církve se tak světem šířila i oblíbenost Moravské hvězdy, zavěšované od první neděle adventní (neděle mezi 27. listopadem a 3. prosincem) až do svátku Tří Králů (6. ledna). Počet hrotů hvězdy se v průběhu vývoje ustálil na 26, s tím, že místo na vrcholovém cípu je využíváno pro uchycení a instalaci osvětlení. Roku 2011 bylo zahájeno jednání o dovozu Moravských hvězd z Herrnhutu do ČR se záměrem rozšířit tento krásný zvyk i v našich zemích. Výsledkem tohoto jednání je e-shop http://www.moravskahvezda.eu/, který nabízí hvězdy jak v zemských barvách Moravy (žluté a červené), tak v zemských barvách Čech (bílé a červené). Věříme, že se tento krásný obyčej, jenž započali naši předkové v cizině, ujme i u nás.


 

 

Článek o Moravské hvězdě od našich severních sousedů roku 2008:
http://www.matematyka.wroc.pl/matematykawsztuce/gwiazdy-na-ostrowie-tumskim#comment-230



Zprávy z Moravy 2019:
https://zpravyzmoravy.cz/moravska-hvezda-popularita-teto-vanocni-ozdoby-stoupa-malokdo-ale-zna-jeji-spravny-nazev/?fbclid=IwAR3ngxx1h1P7-kTyA9toYiHYVRrYRraU7EUVl-nL6ujvw4yFn6OxsPHPTsU